O nas

W marcu 2020 roku, kiedy podano informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-COV-2 w Polsce, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu badań dotyczących psychologicznych aspektów i konsekwencji pandemii COVID-19 w kraju i na świecie.

Na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego spontanicznie powstała grupa badawcza integrująca naukowców z różnych dziedzin psychologii, ekspertów z krajowych i zagranicznych instytucji naukowych. Po roku zbierania informacji i realizacji ponad 20 projektów badawczych przedstawiamy pierwsze rezultaty naszych prac.

Uważamy, że dla skutecznego poradzenia sobie z wyzwaniami pandemii COVID-19 kluczowe są odkrycia i wyniki badań naukowców. Nieprawdziwe teorie i informacje, tzw. fake newsy, są dużym zagrożeniem dla skutecznej walki z pandemią oraz radzenia sobie z jej skutkami. W związku z tym, bardzo ważne jest dla nas dzielenie się z innymi wiedzą płynącą z badań naukowych.

dr hab. Małgorzata Gambin, koordynatorka grupy badawczej

Zapraszamy do zapoznania się z raportami podsumowującymi najważniejsze wnioski z analiz grupy badawczej integrującej naukowców z różnych instytucji i jednostek, powstałej z inicjatywy naukowców z Wydziału Psychologii UW.

1. Teorie spiskowe na temat COVID-19
  2. Czy ekspozycja na teorie spiskowe dotyczące pandemii COVID-19 wpływa na zachowania prospołeczne?
  3. Gotowość zaszczepienia się przeciwko COVID-19
  4. Skutki pandemii wśród mniejszości i imigrantów
  5. Covid-19 i nowe technologie: współczesny panoptykon?
  6. Kto przestrzega obostrzeń związanych z COVID-19?
  7. Złudzenia, które pomagają przetrwać pandemię? O afektywnych reakcjach Polaków na pierwszą falę pandemii.
  8. Co osoby w wieku 60+ mówią o pandemii?
  9. Małe dzieci w trakcie pandemii
  10. Rodzice, dzieci i pandemia
  11. Nastolatkowie wobec pandemii
  12. Bliskie związki w czasach pandemii
  13. Depresja, lęk i pandemia
  14. Stres i zaburzenia adaptacyjne w czasie pandemii COVID-19
  15. COVID – STRES
  16. Jakie są korelaty stresu pretraumatycznego związanego z zagrożeniem infekcją COVID-19?
  17. Osoby ze spektrum autyzmu w czasie pandemii
  18. Funkcje neuropsychologiczne a pandemia
  19. Specyficzne trudności w nauce a zdalne nauczanie
  20. Nauczyciele i powrót do szkół w czasie pandemii